BFGoodrich i współzawodnictwo

Firma BFGoodrich bardzo wcześnie osiągnęła doskonałe wyniki w sporcie samochodowym, będąc zresztą pierwszym producentem opon, który odniósł dwa kolejne zwycięstwa w legendarnym wyścigu na 500 mil w Indianapolis, w 1914 i 1915 r.

Marka świętowała także liczne sukcesy na imprezach typu off-road; warto wspomnieć w szczególności Baja 1000 w 1972 r. Po tym sukcesie w rajdzie terenowym szybko nastąpiły dalsze zwycięstwa: wyścigi typu SCORE Baja 500 w roku 1983 i 1988, w których startowała załoga: Corky i Scott McMillin, a także pierwszy Puchar Świata w rajdach terenowych w roku 1999. Firmie udało się zdobyć nie mniej niż 21 kolejnych zwycięstw w rajdach Baja 1000 w latach 1986-2007, stając się niedoścignionym wzorem w Ameryce pod względem zawodów terenowych.

Pasmem sukcesów w wielu dyscyplinach były lata 90., warto pochwalić się tu zwycięstwem odniesionym w 1994 roku przez Nowozelandczyka Roda Millena w najsławniejszym i najtrudniejszym na świecie wyścigu górskim Pikes Peak. Nowozelandczyk prowadził samochód Toyota Celica na oponach BFGoodrich. Firma podbija również Afrykę, wygrywając w rajdzie Dakar w 1999 r. dzięki Jean-Louis Schlesserowi.

Rok 2006 to przełom w sportowej historii BFG: firma angażuje się w Mistrzostwa Świata w rajdach WRC, a Sébastien Loeb zdobywa tytuł pięć razy pod rząd, będąc częścią ekipy Citroën i Ford. Ostatecznie podczas krótkiego epizodu z rajdami WRC (2006-2010) firma BFGoodrich zdobyła wszystkie możliwe tytuły w kategoriach dla kierowców i konstruktorów. Ponadto firma rozpoczęła przygodę z IRC w 2007 r., już w pierwszym roku zdobywając tytuł wraz z ekipą Peugeot.

U progu nowego tysiąclecia BFGoodrich utwierdza swoją pozycję lidera w rajdach terenowych, odnosząc zwycięstwa i zdobywając tytuły w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych oraz w rajdzie Dakar. W ostatnich latach firma stale poprawia swoje wyniki, zdobywając nowe trofea: SCORE Baja 1000 i Dakar, a także dokładając kolejne osiągnięcia, takie jak zwycięstwo w Australasian Safari w 2011 i 2012 roku.

Obecnie lista zwycięstw BFGoodrich w wyścigach samochodowych liczy ponad 200 tytułów w różnych amerykańskich rajdach terenowych, 24 zwycięstw w rajdzie Baja 1000, 10 kolejnych tytułów w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych, jak również 14 zwycięstw w Rajdzie Dakar, z ostatnim w 2017 r. wywalczonym po 4 latach przerwy przez Stéphane’a Peterhansela na Peugeot Sport. Marka pozostaje kluczowym graczem w licznych zawodach lokalnych, w szczególności w Ameryce Północnej, gdzie o niesamowitej wszechstronności i jakości produktów BFGoodrich świadczą wyniki na rozmaitych typach podłoża.