Historia

Od momentu powstania marka BFGoodrich wspiera tych, którzy pragną przesuwać granice możliwości. BFGoodrich projektuje opony, które zapewniają każdemu całkowitą kontrolę nad pojazdem i niezrównaną precyzję kierowania pojazdem. Jest to motyw przewodni legendarnej historii, na którą składały się kolejne wyzwania zwieńczone sukcesami, wielkie nowości i ważne wydarzenia, które pozostawiły ślad w dziejach ewolucji opon.

HISTORIA PIONIERA

Portrait du Dr. Benjamin Franklin Goodrich

Osobą, od której rozpoczęła się historia BFGoodrich Tires był dr Benjamin Franklin Goodrich, przedsiębiorca, samouk i wizjoner, który w 1870 r. stworzył jedną z najlepszych i najbardziej znanych na świecie firm z branży oponiarskiej. Dziedzictwo BFGoodrich wywodzi się z wyzwań i sukcesów, które pozwoliły ułatwić codzienne życie wielu kierowcom na świecie, a także sprawić, że prowadzenie samochodu staje się coraz bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Aby osiągnąć ten cel, tysiące pracowników wykorzystuje swą wyobraźnię i pomysłowość przy opracowywaniu nowych, coraz lepszych produktów.

W firmie BFGoodrich produkujemy opony, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości Twojego samochodu. Jeśli jazda samochodem jest Twoją pasją, jesteśmy z Tobą! Nasze opony są projektowane i wytwarzane przez prawdziwych pasjonatów, którzy spędzają weekendy na wyboistych drogach lub pokonują kilometry na torach całego świata. Sprawdzianem ich wiedzy i doświadczenia są tytuły zdobywane w zawodach na oponach BFGoodrich – od asfaltu na torze Sebring, do pylistych, stromych tras rajdu Baja. Są oni filarem transferu technologii z samochodów wyścigowych do pojazdów produkowanych seryjnie. Dzięki temu BFGoodrich może proponować swoim klientom opony stanowiące szczytowe osiągnięcie wywodzące się głównie ze świata wyścigów, odznaczające się skutecznością, wysoką jakością i dużą trwałością.

Historique - calendrier 1921

Wszystko zaczęło się w 1870 roku, dzięki geniuszowi dr. Benjamina Franklina Goodricha, który przy wsparciu lokalnych inwestorów stworzył pierwszą fabrykę opon w Ameryce Północnej. Było to w Akron w stanie Ohio.
Osiągi już wtedy były bardzo istotnym czynnikiem i dlatego syn Benjamina, Charles Cross Goodrich, założył pierwszy ośrodek badawczy w Stanach Zjednoczonych. Bezpośredni skutek: BFG wyróżnia się na tle konkurencji od roku 1903, kiedy wyprodukowała opony do Forda Model A, pierwszego samochodu, który przemierzył kontynent północnoamerykański ze wschodu na zachód.

Również w branży lotniczej sytuacja zaczynała ulegać zmianie, firma BFG dostrzegła sposób na zwiększenie mobilności podróżujących. W ten oto sposób marka odznaczyła się w 1909 roku rekordem prędkości wynoszącym 75km/h w pierwszym międzynarodowym wyścigu lotniczym odbywającym się w Reims; zwycięzcą był samolot stworzony przez Curtiss Aeroplane Corporation. Udana współpraca z branżą lotniczą trwała dalej; nowe wyzwania pojawiły się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Była to epoka należąca do rekordów odległości i miłośników przygód. Firma BFGoodrich wyposażyła w opony samolot „Spirit of Saint-Louis” Charlesa Lindbergha, z pomocą którego jako pierwszy lotnik przemierzył on Atlantyk. Miało to miejsce w roku 1927.

Saga Pionierskiej Marki

BFGoodrich to więcej niż marka - to także odwaga i duch współawodnictwa tych, którzy podejmują nieustanne zmagania nad przesuwaniem granic możiwości.

Pionierska marka od 1870 roku

La navette spatiale Columbia

To co od zawsze motywowało BFGoodrich, to chęć bycia w światowej czołówce

  • 1903: Pierwszy przejazd samochodem z oponami BFGoodrich przez Stany Zjednoczone ze wschodu na zachód.
  • 1927: Pierwszy nieprzerwany lot samolotem Spirit of St. Louis. z oponami BFGoodrich nad Atlantykiem. Lotnik Charles Lindbergh gładko ląduje w Paryżu
  • 1981: Prom kosmiczny Columbia wyposażony zostaje w opony BFGoodrich.

Najważniejsze innowacje

Pionierski duch nieustannie ożywia wszystkie zespoły badawczo-rozwojowe BFGoodrich, twórców milowych kroków na drodze postępu technologicznego w dziedzinie opon przez wiele dekad.

  • 1947: Pierwsza opona bezdętkowa zostaje wykorzystana w amerykańskich samochodach.
  • 1965: Opracowanie pierwszej opony radialnej Lifesaver
  • 1967: Wprowadzenie na rynek pierwszej opony BFGoodrich umożliwiającej jazdę bez ciśnienia.
  • 1972: BFGoodrich wprowadza opony radialne do pojazdów ciężarowych w Ameryce Północnej, podczas gdy inni producenci nadal zajmują się rozwojem opon diagonalnych
  • 1999: Pierwsza opona z kolorowym bieżnikiem: Scorcher T/A
  • 2002: Pierwsza 24-calowa opona do samochodów z napędem 4X4
  • 2014: Wprowadzając na rynek nową oponę BFGoodrich g-Grip ALL SEASON, BFGoodrich rozszerza na Europę gamę swoich całorocznych opon.

Smak zwycięstwa

BFGoodrich vainqueur du Dakar

Historia BFGoodrich i historia wyścigów samochodowych są ściśle ze sobą związane. BFGoodrich to pierwszy amerykański producent opon, który dwukrotnie z rzędu zwyciężył w słynnym wyścigu na 500 mil w Indianapolis, w 1914 i 1915 r. Wspomnieć należy także rajdowe mistrzostwa świata w Europie, tory i pustynne szlaki na całym świecie, a szczególnie 8-krotne zwycięstwo w rajdzie Dakar od 2002 r.